Dvacet kroků k zrcadlu aneb A takhle u nás pastujeme.

Mnohokrát jsem psal, že ujíždím na podlahách.
A když říkám, že „ujíždím“, tak myslím to myslím samozřejmě obrazně, ale současně také doslova. Někdo to tak holt má.


Pro mně není totiž nic líbeznějšího, než vstoupit do místnosti a vidět, jak se v podlaze odráží siluety nábytku a vytváří dojem, že prostupují do podlahy.
Stručně – asi druh podlahové obsese.

Když jsme se nastěhovali do naší první kanceláře, bylo tam milo.

matná podlaha
Milo, ale tak nějak divno.

Cítil jsem, že mi tam něco neštymuje, nesedí … no ano, byla to podlaha. Byla z PVC a měla vypadat, jako dřevěné fošny. Vypadala ovšem jako všechno jenom ne lakované smrkové fošny.

Fotodokumentaci jsem pořizoval, abych si jednou připomněl, jak jsme začínali a dnes se mi velmi hodí, abych mohl prezentovat nový produkt OMEGA PLUS, který nám dodal KITER ITALY


Tak začneme:

1) nebuďte líní a ODSTRAŇTE z podlahy, co se dá
to neznamená, že budete přesouvat metrákovou skříň, která na svém místě sto dvacet let, ale že odnesete stoly, stolky, židle, květiny - prostě všechno, co lze odnést z místnosti a je to kam, na dvacet čtyři hodiny odložit.


2) před celým aktem si VŠE PROMYSLETE a nechte si ústupovou cestu


3) „vemte“ do ruky SMETÁK
než se začnete sháněl po vysavači, použijte smeták. Má to svoji logiku. Manuální odstranění nečistot uvolní „přilepený“ prach a ten se následně lépe vysaje


4) nyní přichází ke slovu VYSAVAČ
pokud vysavač nemáte po ruce použijte prachovku na tyči,
jednoduše se snažte prostě odstranit všechny nečistoty z podlahy dřív, než přistoupíte k mokrému čištění – ušetříte si tím mnoho práce. V čem? To ještě uvidíte.


5) DEJTE SI KÁVU
Pokud můžete na hodinku odejít na kávu, udělejte to
během doby, kdy budete popíjet kafčo nebo rozmlouvat s kolegy, bude v místnosti klid a rozvířený prach (a že ho při úklidu ve vzduchu lítá …) si opět sedne na povrch


6) ŠMOUHY, čáry, fleky
před prvním setřením je dobré šetrným způsobem pomocí specializovaných produktů odstranit šmouhy od bot, čáry od propisek, usazenou špínu na místech, kde stály nohy nábytku – toto je bod, na který se zapomíná a pak se klečí na mokré podlaze drhne se houbičkou … jo jo, víme, o čem je řeč ????


7) VĚDRO/KÝBL + TEPLÁ VODA + DETERGENT na podlahy BEZ OŠETŘUJÍCÍCH přísad.
My nebudeme podlahu ošetřovat, my ji budeme připravovat na ošetření, takže potřebujeme razantní/generální čistič, který má vysokou smáčivost a rozpouští nečistoty. Víc od něj nechtějme. Není ani potřeba, aby rychle uschl, aby krásně voněl. Ne. My chceme, aby výborně vyčistil plochu.


a. s vodou to klidně přežeňte – hojně namáčejte mop (nebo hadr) a klidně přitlačte, aby se čistič opravdu dostal, co nejhlouběji do mikroporézního povrchu.


b. máte-li laicky řečeno „drátěnkový“ mop, vůbec se nestyďte ho použít – máme na mysli plastový drsný mop, nikoli kovovou drátěnku


8) A STÍRÁME. STÍRÁME A MÁCHÁME A OPĚT STÍRÁME.
Považuji za nutné podotknout, že si nedělám legraci.
Několikerým setřením zašlé podlahy budeme mít zpočátku na mopu viditelně strukturovanou špínu. Tak to jsme na dobré cestě, ale my potřebujeme, aby byl mop po setření světle šedý a konzistentně potažený špínou.

Pokud nám začne mop při stírání klást odpor a neklouže snadno po povrchu, máme vyhráno, našli jsme naftu. 
????
To totiž znamená, že jsme prolomili hradby špíny ukryté v pórech povrchu a „vytahujeme“ tu nejtěžší špínu, která musí ven.


9) ZASYCHÁME
tento bod, se snaží mnozí obejít, ale my „co ujíždíme na podlahách“ víme, že je po vytření s detergentem dobré zajít na limču do kuchyňky.
Saponát, který zasychá na povrchu právě odvádí tu nejtěžší práci na místech, kam se nevejde ani vlas.
Jen ho nechte, ať působí, ať pracuje, nebyl zadarmo …


10) PRODUKT NEVYŽADUJE OPLACH – No, přátelé, to se samozřejmě píše u většiny produktů na čištění omyvatelných ploch, ale my tu umytou podlahu prostě vezmeme jednou až dvakrát čistou teplou vodou. Ne snad, že by výrobci lhali, ale je lepší vymýt prostředek i se zbytkovou špínou a mít povrch opravdu špíny prost.


11) JEDEN BY PLAKAL – teď přichází moment, kdybyste se vším nejradši praštili a utekli. Podlaha je matná, nevzhledná, a navíc stále vytváří dojem, že jste se celou dobu flákali.


12) HURÁ – to je přesně ten moment, ke kterému jsme celou dobu směřovali a nyní můžeme přistoupit k polymerizaci/voskování/pastování, jak chcete …


13) POUŽIJTE „navlhčený mop“ - tak toto je přesně text, který je mi z duše protivný a nikdy jsem nepochopil, jak se vlhčí hadřík, utěrka nebo mop. Buď jsem ho namočil, nebo byl suchý. Zachováme status quo návodům k použití a použijeme „navlhčený mop“, ať už si pod tímto pojmem představíme cokoli a


14) JDEME NA TO!
Já nic nevlhčím. Mám na „pastování“ jeden vyčleněný mop, který vždy dokonale vypláchnu a pro další použití ho klidně použiji suchý.
Na podlahu v nejzazším koutě místnosti naliji na podlahu vosk/polymer na podlahy a do vzniklé kaluže ten suchý mop řádně „popatlám“. Z počátku mírně krouživými pohyby tzv. do osmičky zleva doprava roztírám po povrchu polituru a postupuji dozadu a dál už jen jedním směrem natírám (neroztírám) na podlahu.
Na natřená místa se nevracím!
Pokud jste dobře čistili, budete odměněni efektem žíznivé podlahy – budete mít pocit, že vám podlaha vysloveně vypíjí polituru z mopu a někde s v ní ztrácí.
To se plní vyčištěné mikro póry v povrchu.

důvod, proč pastovat poprvé dvakrát


15) ÚNIK – pokud jste četli dobře bod 2, pak jste se měli dostat na místo, odkud JE úniku a můžete si dojít na další kafe. Pokud ne a uzavřeli jste se na místě, kde se budete nudit a nemít do čeho dloubnout, pak víte pro příště, že se činnosti mají plánovat.
Doporučuji vám sednout se ke vstupu do místnosti, popíjet kávu a dívat se na své dílo: nejdřív se nebude dít nic! Podlaha bude schnout a matnět.
No toto?
Klíííd! Vyčkejte.
Tohle je pro každého „podlahomila“ zkouška ohněm.
Asi tak čtvrt hodinky to začne, kvalitní polymerový vosk poprvé vydechne. Podlaha se začne postupně (ale pomalu) lesknout. Lesk započne viditelně vystupovat.
Oko jásá, srdce je blažené!


16) NEVSTUPOVAT
Dodržte čas potřebný k prvnímu schnutí. Věřte mi, že se to vyplatí. I když budete prstíkem zkoušet, je-li „to“ už suché, nelezte na to!
Vosk stále pracuje a my bychom ho hamtáním (byť v čisté obuvi) akorát rozrušovali.
Vydržte to a dejte si pauzu, vy a i podlaha.

po vytření a po pastování vyčkejte, až plochy zaschnou

17) Po necelé hodince vezměte stále ještě emulzí nacucaný mop a začněte tam, kde jste začali první nátěr, ale postupujte kolmo na něj. Tady se zastavíme – pokud jde o strukturovaný/reliéfní povrch, dbejte na to, abyste nepostupovali moc rychle, aby měl vosk dost času vyplnit všechny povrchové nerovnosti. Čím rychleji budete kolem sebe máchat mopem, tím se budou tvořit pěnové šmouhy. To mohou dělat vysokootáčkové stroje, ty to rozleští, vy byste na tom pak nechali ruce.


18) NEVSTUPOVAT II
Při druhém schnutí už to nebude tak kritické a vy se nebudete pořád ujišťovat, jestli něco není špatně. Druhá vrstva bude schnout už pomaleji, protože póry jsou zaplněné a nyní se tvoří vrchní ochranná vrstva, která, pokud do ní nebudete rýt nožíkem, vydrží hodně ale opravdu hodně dlouho. Dejte tomu klidně zase hodinku dvě anebo jděte domů.


19) PRVNÍ ODMĚNA
Pokud jste vydrželi, pak se stanete svědky velkého zázraku, a navrch se vám potvrdí přísloví o růžích, které trpělivost přináší.
Budete stát na prahu místnosti, chodby nebo haly a uvidíte svůj odraz v podlaze.

rozdíl mezi napastovanou a nenapastovanou podlahou
20) DRUHÁ ODMĚNA
Měla ta několikahodinová šílenost smysl?
No jistě, takto ošetřená podlaha je setřena během několika minut, špína se nemá na čem držet a povrch je extrémně odolný proti opotřebení.
A navíc: my „co ujíždíme na podlahách“ získáváme ten božský pocit, když někdo vstoupí a řekne: “Jé, vy máte čerstvě vytřeno?“
A my můžeme odpovědět: „Ne, nemáme, my tu máme takhle čisto pořád.“

 Snímek5

Snímek6