Jsou děti ze zkumavky BIO a ECO?

Čím dál častěji jsme zavaleni zaručenými
návody na ledacos,

ale hlavně aby to bylo

eco

bio

naturální

a já nevím, co ještě.

mimono_eco  

 

   A tak v jednadvacátém století sháníme křídu, škrob, destilovaný ocet (doposud jsem tuto ingredienci nepotkal), líh, čpavek … a další nezbytnosti, které nám zaručí dokonale ekologické bio čištění …

   Hospodyně surfují po internetových diskusích, aby zjistili, že všechno, co není voda, je jed.

" ... voda je mimochodem také pro lidský organismus jed. Vypijete-li během velmi krátké doby 5 až 6 litrů vody, ani geniální urolog vás tu neudrží a vy se odeberete na onen svět. Nezkoušejte to, už to za vás udělali jiní a ti už nám své zážitky neřeknou ..."

   Ono je to vůbec celé nějak zamotané. Na jednu stranu se vývojáři v chemických závodech snaží vymyslet účinné detergenty pro snadné a úsporné čištění a straně druhé chrlí různé webové portály, deníky, týdeníky (nebo i hodinovníky) zaručené návody na to, jak vyčistit to či ono, nebo ještě lépe, jak běžný čistící prostředek (to je velmi oblíbený popis) způsobí všem, kdo ho užívají, rakovinu, sterilitu a ve svém důsledky bych řekl, že spíš debilitu.

Vzpomínáte si na „jelena“, mazlavé mýdlo na podlahy … jistě byste mohli doplnit další čističe, které před několika desítkami let byly na trhu a se kterými se leckterá paní uklízečka pořádně vyvztekala …

Sám jsem jako student chodil na brigádu uklízet. A když si vzpomenu na ty podlahy nekonečně dlouhých chodeb v tzv. tesko barácích, které vzdorovaly sebesilnějšímu ředění „běžného“ čističe (tuším se to jmenovalo Real, ak se mi dělá mdlo. A bylo úplně lhostejno, jestli člověk běhal měnit vodu každých deset metrů anebo to vzal z "jedný vody na čisto". Oplachovat, neoplachovat? Vše marno. Stejně to vypadalo pořád, jako by se podlahy nedotkla měsíce voda. A mohl jsem říkat, že jsem vytřel desetkrát, stejně to bylo špatně a nikdo mi nevěřil.

Mám doma dokonce knihu! Ano knihu od sovětské autorky o tom, jak uklízet, pokud máte k ruce jen křídu, čpavek, ocet atd. Pamatuji si, že ji ilustroval Neprakta a že se v mlze mají vyvěsit ven kožichy, protože se tím načechrají a čistí, a snad ještě, že kyselé zelí smetené z koberce oživí barvy a koberec zbaví prachu.

   Já prosím netvrdím, že je to „špatně“, já si jen dovolím polemizovat s bio a eco a jánevícovšechnozdravěčistíkem o tom, že bychom takový přístup měli přehodnotit. Dvacet pět mililitrů superkoncentrátu na podlahy zcela jistě znečistí Matku Zemi méně, než decka čpavku a účinek bude, když ne stokrát lepší, tak minimálně padesátkrát.

   Když dával stvořitel (ať už to by kdokoli) člověku mozek, dával mu ho, aby myslel. Jsem přesvědčen, že určitě zástupy vědců a chemiků nestojí ve frontě na Nobelovu cenu za to, že pozabíjeli půl světové populace v honbě za mamonem získaným dryjáky na čištění podlah a koupelen.

   Na seminářích a školeních o profi chemii KITER samozřejmě probíhá čilá debata a výměna názorů a nejednou jsme se dostali na toto téma.
   Není to totiž jev, který by se týkal jen našich luhů a hájů. Je to trend, který najdete kdekoli v Evropě.
   Jedni neví, co dřív desinfikovat a druzí zase pro změnu perou prádlo s plastovou kuličkou v domnění, že chrání matku přírodu, své děti a sebe (bez ohledu na to, že se ta plastová kulička bude rozkládat stovky tisíc let).

No tak pravda je, že moc čistoty vydrhne srdce z těla a také je pravda, že nic se nemá přehánět.

   Pokud ale někdo vymyslí, navrhne, smíchá čistič na stírání povrchů, dá si tu práci, udělá stovky pokusů, registruje kde co, dokládá, co jednotlivé složky dělají a nedělají, podepíše se pod to všechno (a nikdo, kdo to nezažil mi neuvěří, že všechny papíry nutné k uvedení jednoho čistícího produktu třeba na koupelny a není to biocid, se stěží vejdou na jednu europaletu do výšky pasu; ty biocidní možná tak na dvě), tak ten, kdo projde celým tímto martyriem, to jistě nedělá proto, aby trávil své zákazníky a působil jim újmu na zdraví.

Abychom to shrnuli: jestliže se v návodu píše, že stačí 25 ml na 10 l vody, pak jistě ti, co tam napsali, věděli, proč a co můžeme od takového roztoku čekat my i čistírny odpadních vod.

A taženo ad absurdum, děti ze zkumavky taky nejsou ani bio ani ekologické, protože nevznikli přirozenou cestou, a řekněte, že nemám pravdu …

IKONA_usmev 

- MV -

 
 
     
 ALFA superkoncentrát alkoholová báze, rychleschnoucíBETA superkoncentrát denní mytí, vůně růžíPOSEIDON superkoncentrát denní mytí podlah, vůně středomoří  JO! A Poseiodn je ECO. :)